Making Democracy Work

2010 Candidate Annual Reports

Lake County Campaign Finance Reports

Select a Candidate
ADAM, MARK S
ADAMS, HANK
AGUILERA, JOHN
ALLEN, KYLE
ANDERSON, KENNETH LLOYD
ANTICH, ROSE ANN
ARNOLD, RICHARD
ASTOR, DEBBIE
AUGSBURGER, JEFF
AUKSEL, PETE J
BIELSKI, DANIEL L
BILSKI, TED F
BLANCHARD, LARRY N
BODAMER, BRYAN J
BRAUER JR, ROLAND
BREZIK, BOOSTER
BROWN, MARY
BROWN, MICHAEL
BROWN, WILLIE
BUNCICH BOOSTERS GAMING ACCOUNT
BUNCICH FOR SHERRIFF
BURSAC, DAN
BUZINEC, LINDA
CANTRELL, JULIE N
CARNAHAN, ROBERT H
CARR, KEVIN
CARTER, BERNARD A
CAVANAUGH, THOMAS J
CHAVEZ, JACK D
CHERRY JR, ALEX ARNELL
CID, CHRISTINE
CINKO, JOE
CITIZENS FOR A BETTER HAMMOND
CITIZENS FOR GOOD GOVERNMENT
CLAY, RUDOLPH
CLAY, RUDOLPH AMENDED REPORT
COLLINS, JACQUELINE Y
COMMITTEE TO ELECT BIELSKI, O'DONNELL, ROBERT & KUNDMAN
CONTINUE THE PROGRESS
COPELAND, ANTHONY
CROSSROADS, PAC
CUFFIA, JAMES A
DAHL, ALICE F
DAWKINS, DAWN M
DEKKER, JEFFREY
DEMURE, PAT J
DERNULC, DANIEL E
DILLON, ERNEST
DOMINGUEZ, ROGELIO
DRESSEL, KRISTIE L
DUDLEY, RONALD
DUPEY, FRANCES
DUPEY, FRANK E
DYE, MICHAEL
EC WOMEN FOR CHANGE
ELGIN, MARY
ELLIS, MICHAEL E
EMERSON, SR WILLIAM
FAJMAN, MICHELLE R
FEDER, BILL M
FILIPPO, LITA
FINE, WILLIAM I
FLORES JR, RALPH
FREEMAN-WILSON, KAREN
FREEMAN-WILSON, KAREN AMENDED 2010 ANN RPT
GARCIA JR, JOSE
GARD, DAVID
GARY FIREFIGHTERS ASSOCIATION
GEORGEFF, GEORGE M
GLUECKERT, JANICE
GODBOLT, DOYLE
GOLDASICH, MIKE
GOLEC, ROBERT J
GONZALEZ, DIANA CROSS
GORALCZYK, TOM
GRIFFIN, MICHAEL W
GRIFFITH CITIZENS FOR JEROME AND RYFA
GRIFFITH FOP LODGE 161 PAC
GRIMES, DOUGLAS M
GUERNSEY, ANGELA
GUERNSEY, EUGENE
GUERNSEY, RANDALL J
GUETZLOFF, ROB
HAMADY, ROBERT
HANNIGAN, MIKE
HANSEN, ALFRED, ALFRED M
HARKIN, JEFFREY A
HATCHER, RAGEN
HATCHER, RAGEN FOR GARY
HATCHER, RAGEN FOR MAYOR
HAWROT, PAT
HELMS, DAVE
HERAK, MARK A
HIGGS, ANTHONY
HINOJOSA JR, HOMERO
HOLTZ, RICHARD
HUDDLESTON, DON J
HUNLEY, JAMES W
HUSEMAN, DONALD
JANIEC, GEORGE T
JAROSZEWSKI, DAVID
JEFFIRS, KENT A
JOHNSON JR, JAMES
JURCZAK, LUANNE
KALWINSKI, MARK
KARRAS, PAUL G
KATIC, PETER
KATONA, PEGGY HOLINGA
KEILMAN, JEFFREY L
KELLER, PAUL
KENDERA, RICH
KIKKERT, MELODY K
KIL, STEPHEN Z
KIRPEC, JEANINE
KRAMER, STEVEN H
KRIEG, ERIC P
KUIPER, PHILLIP ALAN
KUNDICH, ERIC J
KYRES, ANDREW S
LAMARCA, ROXANNE
LAMBERT, MARK
LANGMESSER, DANIEL C
LAY, CLORIUS L
LEWIS, CAROLL J
LIESKE, JACK
LIGON, RICHARD D
LONGER, DEBORAH A
LONGER, WILLIAM J
LOPEZ, MITCH HANOVER TAXPAYERS UNITED
MALDONADO, MYRNA
MALINOWSKI, JANICE M
MARKOVICH, ROBERT A ASSESSOR
MARKOVICH, ROBERT A COUNCIL
MARTINEZ, OSCAR
MARTINI, MARIO
MATLOCK, RON
MATONOVICH, JOHN S
MCDERMOTT JR, THOMAS M
MEDINA, RICHARD
MENDEZ, PETE
MILLER DISANNEXATION COMMITTEE
MILLER, MARGOT M
MONROE, DIEDRE L
MOORE, SHARON
MORRIS III, JESSIE
MORRIS, SONYA A
MORROW, JAMES
MOSS, SHEILA M
MRVAN, FRANK J
MUSSMAN JR, HAROLD
NASH JR, RICHARD
NIEMEYER, RANDELL C
NIEMEYER, RICK
NOVAK, BRIAN J
NOVAK, RICHARD J
OBRIEN, JOHN
ODONNELL, GEORGE
ODONNELL, MICHAEL J
ODONNELL, THOMAS C
OLSON, CINDY
OLSON, PATTI
ONEST, NANETTE N
OPINKER, MICHAEL
ORTIZ, JESUS L
PABEY BOOSTER COMMITTEE
PABEY, GEORGE
PARAS, GEORGE C
PARKER, DONALD E
PASTORE, ROBERT
PEKSENAK, NORMA
PENMAN, ROBERT MICHAEL
PETALAS, JOHN E
PETIT, SHAWN M
PETTERSEN, CHARLES V
PHILPOT, ROBERT
PHILPOT, THOMAS B
POLAND, KIMBERLY
POSTON, DALE
POTREBIC, DONALD
PRATT, ROY
PRINCE, JEROME A
PUCALIK, KATHLEEN M
RADOJA, SANDRA
RAGGS, SUZETTE
RAGGS, SUZETTE AMENDED 2010 ANN RPT
REPAY, DANIEL C
REPAY, MICHAEL C
ROBERT, MARY THERESE
ROBERTS-GONZALEZ, CHRIS
ROBINSON, KIMBERLY K
RODRIGUEZ, ALICIA
RODRIGUEZ, JOEL
ROGERS, CAROLYN
ROODA, JOHN W
SALIGA, MATTHEW M
SANTOS SR, ARTHUR
SANTOS, ADRIAN
SCHEERINGA, DAVID L
SCHERERVILLE DEMOCRATIC GOLF OUTING
SCHEUB, GERRY J
SCHIRALLI, NICHOLAS J
SCHMITT, TOM
SCOTT, RONIER L
SEATON, CAROL-ANN
SHARP, MATTHEW
SHEPHERD, JEAN E
SHUDICK, JOE
SIKORA III, WILLIAM
SILICH, THOMAS D
SLAGER, HAROLD
SMITH JR, HERBERT
SMITH, JETHROE
SNEDECOR, BRIAN K
SOLDERQUIST, KEITH A
SPEBAR, STEVEN P
STAHURA, JOSEPH M
STANFORD, SHIRLEY A
STEFANIAK JR, THOMAS
STEWART, RYAN P
STRONG, ELDON W
SURY, SHERRY P
SYLWESTROWICZ, ANDREW
SZOSTEK, GARRY A
TANIS, MARY
TAYLOR, CARLTON
TEAM HAMMOND TAXPAYERS PAC
THOMAS, KEVIN
TIPPY, JERRY
TUCKER, SHANE D
TUNIS, DARYLE K
TYSSEN, DAVID W
UNITED POLITICAL FUND
URAN, DAVID D
VAN TIL, GEORGE
VANDERTRUK, WENDY
VANES, THOMAS W
VASQUEZ, CHRISTINE
VILLALPANDO, JESSE M
VINZANT, DAVID REA
VOLK, GREGORY J
WALKER, TONY
WALTERS, DEBORAH A
WALTERS, JUDITH
WASHINGTON, ROSIE G
WEBSTER, KATHRYN
WHITE, KENNETH
WHITE, KENNETH AMENDED
WIDING, RONALD JOSEPH
WIDING, RONALD (RON)
WILLIAMS, JILL A
WOLEK, JULIA M
WRIGHT, DOUGLAS M
ZEMEN, BERNIE